left.jpg (822 bytes) 17.6.2006
BABYLON / BRATISLAVA

menu
> news
> pravidla
>
crews
>
registrácia
>
program
>
foto
>
média
>
história
>
kontakt

partners

Generálny reklamný parnter
   

Hlavný reklamný partner


Reklamný parnter
Mediálny partner

www.dekahity.sk

BATTLE OF THE YEAR SLOVAKIA
národné postupové kolo na B.O.T.Y. North East Europe

: H I S T O R I A :

Alebo ako to všetko začalo.
Kultúru B.Boys priniesli na Slovensko GUMENÍ CHLAPCI. Partička mladých ľudí to mala neskutočne ťažké. V časoch pred Nežnou revolúciou sa tento štýl tanca považoval ako propagácia západnej kultúry. Neboli videá, gigantické stretnutia pre tanečníkov breaku, bol problém z muzikou. Pred nedávnom som videl Karola Zajaca v Metro klube a je to pán, ktorý je stále aktívny a jeho Electric Boogie je ukážka vyzretého tanca na vysokej úrovni. OLD SCHOOL okorenený jeho originál pohybmi. Paráda. (momentálne pracujem na tom aby ste na najbližšej BATTLE OF THE SLOVENSKO videli týchto fešákov v OLD SCHOOL BREAK DANCE SHOW. Bola by to sila, keby sme mladej generácii predstavili tanečníkov, ktorím sme vďační za to, že máme na Slovensku BREAK DANCE).

Po nich prevzali žezlo STREET BREAKERS BRATISLAVA a trochu neskôr AMATÉRI zo ŽILINY. Poslední menovaní ako prvá skupina so Slovenska reprezentovali na BATTLE OF THE YEAR 1997. Bolo to super obdobie, keď fungovalo len niekoľko crews a stretávali sa na tanečných akciách STO IDO (boli ...a aj sú to HROZNÉ akcie, ale keď iné vtedy nebolo.) CRAZY STUFF MYJAVA, 2HD LODNO, HERKULOID Čadca, START THE DANCE Handlová, BREAKFANS Prievidza, no ale žili aj SEREĎ, VRBOVÉ, KYSUCE.

Tuším že v roku 1996 bol organizovaný Zraz breakerov Slovenska v Žiline. Vo Vrbovom sa svojho času diali stretnutia čo sa volali Celoslovenský zraz breakerov. Bolo to vždy pred koncom letných prázdnin. V mojej pamäti ostane vrytý zraz číslo 2. čistá zverina. Ak môžete zožeňte si záznam. Sú tam takmer všetci čo sú ešte dnes aktívny ale štýl tak 5 rokov dozadu. Rád tú pásku pozerám aj dnes, lebo tam to naozaj žilo.

1999. prvý SLOVAKIA BREAK CUP. Akcia organizovaná mnou a Fonkym. Handlovský diskoklub Aréna bol na prasknutie. Dj David so SENCA, Break elita SLOVENSKA a  ČIECH. Tu v porote boli chlapci zo STREET BREAKERS a aj AMATÉROV, nejaký Česi ... nepamätám. Celkom vydarená akcia, veľa ľudí hovorí, že lepšie nebude....bolo to po dlhej dobe čo bol zraz a nálada tam bola fakt super. Vyhrali to Amatéri. Najlepšia choreografia X-boys - Vrbové.

B.BOYS SESSION 1999 - v Handlovej organizovaný zraz v miestnom kultúrnom dome. Bitky jeden ne jedného. Vystúpenie DROOPY D s choreografiou, ktorá mala byť na BATTLE OF THE YEAR 1999, ale pokazené auto spôsobilo, že sme na Battle dorazili, len v polovičnom počte. ČO JE FAKT ŠKODA, lebo to bola celkom dobrá vec. No ale späť k session. Zvíťazil Tomanessa zo Zvolena. Bol vo finálovej bitke s Pištom z Amatérov a bola to fakt super bitka. Na záver bol free break. Plné javisko Slovákov a Čechov. Nemal som z toho dobrý pocit, lebo nám vtedy Česi dali tuším na frak. Ale ....

2000 B. boy jam v Handlovej v Aréne to trochu napravil. Tu bola Exibičná battle SVK vs CZ a tu už boli z našej strany prvé lastovičky so štýlom. Hral dj KIP a bola tu spomienka aj na Peťa z Breakfans, ktorý tragicky zahynul. Peťo R.I.P.

SLOVAKIA BREAK CUP 2001. akcia na Prievidzkom zimnom štadióne. Fonky to organizoval krátko po operácii svojho kolena. Bolo super a v bitke o prvé miesto X-Boys vs QUASSIT CREW. QUASSIT prišli práve domov. Cestu z Barcelony vzali cez Paríž kde reprezentovali na Coupe du monde. bol som trochu smutný, lebo druhé miesto je pre mňa horšie ako tretie. Keď ste tretí tak idete z bitky ako víťaz, keď ste druhý idete ako porazený. Boli sme druhý No a doma zvíťazili X- boys a pre Quassit cena za najlepšiu choreografiu. Myslím, že tento BREAKCUP bol tak trochu pre Slovensko prelomový, lebo sa po prvý raz pukal štýl a boli prvé AIRTWISTy.

B-BOYS SESSION 2002 a 2003 bola dva krát v Prievidzi v klube EXTREME. Prvé TAG TEAM BATTLES (dvaja na dvoch). Na prvej zvíťazili BRANOONE A ROMAN z QUASSIT CREW. Na druhej chlapci z BREAKFANS. Nedá sa nespomenúť super dvojičky ELECTRIC BOOGIE od chalanov zo Sereďe, a výkon Trnavákov THE BEST.

SLOVAKIA BREAK CUP 2002. Športová hala v Handlovej. Na základe tohto ročníka máme česť organizovať BATTLE OF THE SLOVAKIA. Akcia spojená s párty trvala do druhej v noci. Tu zvíťazili STYLIQUE. V porote sedeli QUASSIT spolu so SORRISOM z Kanady.

Poslednú BATTLE OF THE SLOVAKIA 2003 máme ešte čerstvo v pamäti. Hovoria že organizačne najlepšia BREAK DANCE akcia na Slovensku. Postupne sa nám darí urobiť súťaže tak, aby mali dobrý sled. Bol som veľmi prekvapený hlavne tanečnou úrovňou, ktorá vzrástla neskutočne. Toto ocenili aj hostia z Poľska. Andrej (hlavý organizátor BOTY Eastern Europa) sa pýtal ako je to možné, že scéna rastie bez konfliktov medzi skupinami. Odpoveď bola jasná... Práve preto, že konflikty medzi kapelami sú už za nami, môžeme spolu komunikovať a spolupracovať. Bol by som rád, keby to tak bolo aj naďalej. Postupne si získame dobré meno. Vo východnej Európe ho už máme. Treba sa však zahryznúť a makať na dynamike, toprocku a aj POWERMOVES. A naša najväčšia slabina je nepresnosť v choreografiách a v BODY MOVING COLECTIONS. Viem, že nie je jednoduché vydrieť spoločné veci .aj keď sme na tom lepšie ako susedné krajiny berme si príklad z Francúzov, Japoncov, Kórejčanov v presnosti a húževnatosti. Sme na dobrej ceste. Už teraz sa teším na BATTLE OF THE SLOVAKIA 2004. Bude väčšie pódium, iná scéna, predstaví sa Vám nová Slovenská značka PALSY - WALSY pre b.boys a b.girls, a koncert???

Prajem veľa pevnej vôle, a super nápady na tréningoch.

 

Laci Strike